Kupując rower pamiętaj o prawidłowym jego wyposażeniu
Kupując rower pamiętaj, że powinien on być odpowiednio wyposażony.
Kupując rower pamiętaj, że powinien on być odpowiednio wyposażony.
Zbliżający się okres wiosenny to m.in. czas, gdy wiele osób, przed rozpoczęciem tzw. „sezonu” kupuje rowery. Niestety, w wielu przypadkach, pojazdy te oferowane są do sprzedaży bez jakichkolwiek świateł lub elementów odblaskowych. Niewątpliwie ma to swoje przełożenie na poziom bezpieczeństwa rowerzystów uczestniczących w ruchu. Pomimo istniejących rozwiązań prawnych, wyegzekwowanie odpowiedniego wyposażenia roweru, a zwłaszcza jego widoczności na drodze w porze po zapadnięciu zmroku jest utrudnione.
Dlatego też należy poszukiwać kolejnych inicjatyw mogących mieć wpływ na poprawę stanu bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego. Tak więc, Biuro Ruchu Drogowego KGP, wspólnie z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Instytutem Transportu Samochodowego wystąpiło z „listem intencyjnym” do producentów, importerów i dystrybutorów rowerów – o oferowanie do sprzedaży tylko takich pojazdów, które spełniają przynajmniej podstawowe zasady bezpieczeństwa i widoczności na drodze.
List ten został już rozesłany do największych, w skali kraju, producentów rowerów oraz podmiotów działających w tej branży.
Poniżej mogą Państwo zapoznać się z treścią listu.
Opracowano na podstawie informacji
podkom. Krzysztofa Złotnickiego
O wyposażeniu roweru mówi nam: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, (Dz. Ustaw 2003 nr 32 poz. 262)
Art. 53. ust. 1. Rower powinien być wyposażony:
- z przodu - w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej;
- z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające;
- w conajmniej jeden sprawnie działający hamulec;
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Art. 56. ust. 1. Światła pojazdu o których mowa w par. 53-55, powinny odpowiadać następującym warunkom:
- światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m;
- powinny być umieszczone nie wyżej niż 900 mm i nie niżej, niż 350 mm od powierzchni jezdni; [...]
- światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) - z tyłu;