Wiadomości

Przyniósł granat do komisariatu

Data publikacji 04.07.2009

W poniedziałek
(22.06) tuż po 15.00 do komisariatu policji w Szubinie przyszedł 32 letni
pracownik firmy wykonującej prace melioracyjne w cieku wodnym w ...

ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZNALEZIENIA NIEWYPAŁU LUB NIEWYBUCHU

W poniedziałek (22.06) tuż po 15.00 do komisariatu policji w Szubinie przyszedł 32 letni pracownik firmy wykonującej prace melioracyjne w cieku wodnym w Pińsku. Przyniósł ze sobą grana nietypowe znalezisko – granat pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. W trakcie rozmowy z mężczyzną policjanci ustalili, iż kilka dni wcześniej pracownicy firmy, w której pracuje w trakcie prac melioracyjnych wykopali granat. Postanowił go więc przekazać policji i przywiózł go swoim samochodem. Policjanci zabezpieczyli granat. Po kilku godzinach zabrał go patrol saperów z Chełmna.

 

Jak należy się zachować, gdy znajdziemy grant czy przedmiot przypominający granat ?

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie powoduje, że mimo zakończenia działań zbrojnych wojna nadal zbiera ofiary.

 

Kategorycznie nie wolno:

- podnosić,

- przenosić, przewozić,

- odkopywać,

- wrzucać do ogniska stawu czy rowu.

 

Należy niezwłocznie powiadomić policję, która zajmie się znaleziskiem.

 

Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

 

 

Powrót na górę strony