O cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej z uczniami nakielskiej szkoły
Uczniowie nakielskiego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica podczas spotkania z policjantkami rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci. Mowa była o zagrożeniach, ale również o wykorzystywaniu Internetu do popełniania przestępstw i płynących z tego konsekwencji.
Asp. Zofia Wrzeszcz i st. post. Wiesława Ambrozik z zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii oraz dzielnicowa mł. asp. Ewa Kołodziej-Rotkiewicz z nakielskiej komendy spotkały się ostatnio z uczniami różnych klas w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle. Celem wizyty mundurowych było omówienie zasad bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z Internetu.
Policjantki wiele mówiły na temat bezpieczeństwa w sieci zaznaczając, że każdy winien chronić swoje hasła dostępowe do rożnego rodzaju gier i aplikacji. Mówiły również o tym, że swoich haseł nie należy nikomu udostępniać i przypominały, że niewskazane jest podawanie znajomym poznanym w sieci swoich danych wrażliwych, ani tych dotyczących miejsca zamieszkania, czy sytuacji materialnej rodziny.
Wiele uwagi poświęcono również cyberprzestępczości. Funkcjonariuszki omówiły jakie przestępstwa za pośrednictwem sieci najczęściej są popełniane, jak ich unikać oraz jaka odpowiedzialność prawna grozi zarówno nieletnim, jak i dorosłym za łamanie prawa z wykorzystaniem Internetu.
Podczas zajęć mundurowe przypomniały również o przepisach prawnych regulujących odpowiedzialność prawną nieletnich zgodnych z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się czym jest demoralizacja, jakie są jej przejawy oraz jakie działania podejmuje Policja po uzyskaniu informacji o zdemoralizowanych nieletnich.
W trakcie spotkań przekazano również informacje w ramach kampanii #ZnamTeNumer realizowanej przez Komendę Główną Policji wspólnie z Telewizją Puls oraz Fundacją ,,Pod Dębem".