Zdarzenie z udziałem hulajnogi elektrycznej! Przypomnienie zasad poruszania się na hulajnodze elektrycznej
Okres wakacyjny to czas, w którym coraz więcej osób korzysta z udogodnienia jakim jest hulajnoga elektryczna. Wykorzystują oni ładną pogodę za oknem, aby dotrzeć do celu w bardziej ekologiczny sposób omijając przy tym miejskie korki. Czasami jednak, z powodu braku respektowania przepisów prawa, dochodzi do zdarzeń drogowych, z udziałem osób poruszających się na hulajnodze. Warto więc przypomnieć sobie zasady jakich musi przestrzegać kierujący, żeby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.
Wczoraj (23.06.2024) około godziny 19:40 w Nakle nad Notecią na ul. Jackowskiego doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 3 dziewczyn poruszających się na jednej hulajnodze elektrycznej. Jak ustalili policjanci uczestniczki zdarzenia, jadące na jednej hulajnodze, w trakcie omijania przeszkody uderzyły w ogrodzenie z desek. Na szczęście żadnej z nastolatek nie stało się nic poważnego, aczkolwiek ich zachowanie było rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego. Warto przypomnieć sobie zasady dotyczące poruszania się na hulajnodze elektrycznej.
W art. 2 pkt 47b ustawy Prawo o ruchu drogowym znajdziemy dokładną informacje czym jest hulajnoga elektryczna:
Pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Już sama definicja urządzania jakim jest hulajnoga elektryczna dokładnie wskazuje nam, że poruszać się nią może tylko jedna osoba, czyli kierujący.
Obowiązki spoczywające na kierującym hulajnogą elektryczną:
-Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
-Kierujący hulajnogą elektryczna jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dal rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
-Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
W przypadku poruszania się hulajnogą elektryczną po chodniku kierujący musi przestrzegać następujących zasad!
-jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego
-zachować szczególną ostrożność
-ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.
Jakie uprawnienia musi posiadać kierujący hulajnogą elektryczną?
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia co w przypadku kierowania rowerem czyli karta rowerowa lub prawo jady kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób powyżej osiemnastego roku życia uprawnienia nie są wymagane. A co z dziećmi poniżej 10 roku życia? Poruszanie się przez nie hulajnogą elektryczną po drodze publicznej jest zabronione w każdej sytuacji, również jeśli znajdują się one pod opieką osoby dorosłej. Dzieci do lat 10 mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania znajdując się pod opieką osoby dorosłej.
Ponadto kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
-kierowani hulajnogą elektryczną znajdując się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu
-przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów
-ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów
-pozostawiania hulajnogi elektrycznej na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.