Bezpieczne postępowanie z psem
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wielu z nas ma w domu czworonoga. Warto pamiętać, że wraz z posiadaniem pupila spada na nas odpowiedzialność za jego czyny. Dlatego policja apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek podczas trzymania psa czy zabawy z nim.
Trwa okres wakacyjny. Jest to czas, w którym spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu z uwagi na przyjemne temperatury za oknem. Na trasach rowerowych i biegowych pojawia się wiele osób chcących aktywnie spędzać wolne chwile. Niestety cały czas zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, kiedy to pies, niezabezpieczony w prawidłowy sposób, wybiega z posesji przez co stwarza zagrożenie dla osób postronnych. Dlatego jeśli jesteśmy właścicielem czworonoga, który biega wolno po podwórku, zawsze pamiętajmy, żeby zamykać furtkę i bramę, aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji związanych z przechodzącymi nieopodal ludźmi.
Kolejnym aspektem, o którym często zapominamy jest konieczność spacerowania z naszym pupilem na smyczy. Pies bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci smyczy może stwarzać zagrożenie np. w ruchu drogowym poprzez wbieganie na jezdnie, albo dla osób przechodzących obok nas.
Warto również pamiętać, że pomimo faktu, iż jak wielu ludzi uważa „znają” swojego psa jest to zwierzę i nie jesteśmy w stanie w całości przewidzieć jego zachowania. Dlatego np. w rejonie placów zabaw czy innych miejsc, gdzie jest głośno, zwróćmy szczególną uwagę na swojego podopiecznego, który może np. źle odebrać intencje dzieci chcących się z nim pobawić.
Policja zaleca również uczyć dzieci, że nie wszystkie psy są łagodne i jeśli widzą czworonoga, którego nie znają nie powinny do niego podchodzić.
Warto pamiętać, że za szkody, które wyrządzi pies odpowiada jego właściciel. Pamiętajmy, że nie musi dojść do fizycznego uszkodzenia jakiegoś przedmiotu albo zranienia osoby, aby właściciel mógł być ukarany. Zgodnie z artykułem 77 kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
Ustawodawca wskazał, że samo „niebezpieczne zachowanie” zwierzęcia jak np. wybieganie na drogę pod jadące samochody czy wybiegnięcie z posesji i szczekanie/atakowanie osób przechodzących, nawet pomimo faktu, że nie doszło do kontaktu stanowi wykroczenie.
Zadbajmy o to, aby wakacyjny czas wiązał się z samymi przyjemnym wspomnieniami. Dlatego policja apeluje o zachowanie ostrożności w kontaktach z psami oraz odpowiedni nadzór nad nimi. Pamiętajmy, że nasze rozważne zachowanie może zapobiec tragedii!