Wiadomości

Oszustwo metodą „Na policjanta”

Przestępców, którzy chcą dorobić się kosztem innych nie brakuje. Wymyślają oni rożne sposoby, aby korzystając z chwili naszej nieuwagi, ukraść nam oszczędności życia. Poniżej przedstawiona jest metoda oszustwa "na policjanta". Warto wspomnieć o tym bliskim oraz osobom starszym w swojej okolicy, aby wiedziały, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Oszustwo metodą „na policjanta” polega na podszywaniu się przestępcy pod funkcjonariusza policji w celu wyłudzenia pieniędzy lub wrażliwych danych osobowych. Najczęściej ofiarami tej metody stają się osoby starsze, ponieważ oszuści wykorzystują ich zaufanie do autorytetu policjanta. Oszuści wykorzystują różne taktyki aby wprowadzić ofiarę w błąd. W jaki sposób działają?

1.telefonicznie – przestępcy dzwonią do ofiary, podając się za policjantów i informują np. o problemach prawnych w jakie miała popaść, że odkryli oni próbę przejęcia jej oszczędności znajdujących się na koncie lub, że bliska osoba z rodziny miała wypadek i potrzebne są pieniądze aby nie wpadała w kłopoty z prawem. Historie mogą być różne, ale zawsze sprowadzają się do jednego – stworzenia iluzji, że nasze pieniądze są zagrożone lub potrzebne komuś bliskiemu, a rozwiązanie jest jedno. Ofiara ma wypłacić pieniądze z banku i zostawić w umówionym miejscu albo przelać na wskazane przesz oszustów „bezpieczne” konto bankowe. Najczęściej tworzona jest iluzja „tajnej akcji” i prośba o niekontaktowane się ofiary z nikim.

2.wizyta domowa - oszust podający się za policjanta próbuje wejść do mieszkania pod pretekstem np. prowadzonego śledztwa. Fałszywych policjantów może być dwóch i pod pretekstem np. sprawdzenia czy miejsce, gdzie przechowujemy oszczędności jest bezpieczne mogą prosić o jego wskazanie. Następnie jeden z oszustów odwraca uwagę ofiary, a drugi zabiera gotówkę ze wskazanego wcześniej miejsca.

Jak rozpoznać oszusta podającego się za policjanta?

- uważaj na nieoczekiwane telefony od osób podających się za policjantów. Przemyśl czy historia Ci przedstawiona może być prawdziwa. Czy miałeś kiedyś problemy z prawem? Czy zrobiłeś coś przez co mógłbyś je mieć? Jeśli nie to dzwoniąca do Ciebie osoba prawdopodobnie jest oszustem! Rozłącz się i zadzwoń na numer alarmowy, żeby powiadomić służby o tej sytuacji.
-dzwoniący oszust często stara się zmanipulować rozmówce. Pod pretekstem presji czasu i straszenia konsekwencjami wymusza szybkie działanie, bez zastanowienia. Daj sobie czas, nie rób nic w pośpiechu.
-nieważne jak rozbudowana i prawdopodobna będzie historia oszusta, zawsze sprowadza się do jednego – prośby o przekazanie pieniędzy.

Przypominamy, że funkcjonariusz policji nigdy nie poprosi Cię o przelanie pieniędzy na wskazane konto lub dostarczenia mu gotówki! Jeśli w trakcie rozmowy telefonicznej z osobą, która podaje się za policjanta usłyszysz taką prośbę na pewno jest to próba oszustwa!

Powrót na górę strony