Wiadomości

Bezpieczeństwo rowerzystów

Data publikacji 06.08.2010

Świadomość uczestników
ruchu drogowego z roku na rok jest coraz większa. Coraz częściej zauważamy, że
piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym oraz rowerzyści zakładają
kamizelki bądź inne części odzieży posiadające ...

     Świadomość uczestników ruchu drogowego z roku na rok jest coraz większa. Coraz częściej zauważamy, że piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym oraz rowerzyści zakładają kamizelki bądź inne części odzieży posiadające elementy odblaskowe, a ponadto coraz większa grupa rowerzystów zakłada kaski.

    W roku 2010 odnotowano mniej zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów niż w 2009. Policjanci sprawujący nadzór nad ruchem drogowym na drogach powiatu nakielskiego w trakcie pełnienia służby prowadzą działania profilaktyczne polegające na przeprowadzaniu rozmów z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego tj. rowerzystami i pieszymi na temat zasad bezpiecznego zachowania na drogach, korzystania z elementów odblaskowych, stosowania się do sygnalizacji świetlnej, jak również zwracają uwagę na wyposażenie rowerów.

    Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, rower wyposażony musi być w jedno światło barwy białej bądź żółtej selektywnej z przodu oraz w jedno światło odblaskowe, w kształcie innym niż trójkąt i jedno pozycyjne barwy czerwonej z tyłu, a także musi posiadać co najmniej jeden sprawnie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

    Kierujący rowerem powinien korzystać z drogi dla rowerów bądź z drogi dla rowerów i pieszych. W przypadku korzystania z drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku gdy braku w/w dróg kierujący rowerem korzysta z pobocza, a gdy jest to niemożliwe z jezdni. Z chodnika rowerzysta może korzystać tylko, gdy opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem oraz w miejscach gdzie ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2m., a nie ma wydzielonej drogi dla rowerów. Za naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika grozi mandat w wysokości 50zł.

    Kierujący rowerem musi trzymać kierownicę co najmniej jedna ręką, a nogi mieć na pedałach lub podnóżkach. Zabrania się jazdy rowerem obok innego uczestnika ruchu, a dzieci w wieku do 7 lat mogą być przewożone na rowerze tylko w dodatkowych siodełkach zapewniających bezpieczną jazdę. Za niezastosowanie się do w/w obowiązków grozi mandat w wysokości 50zł, a za czepiania się pojazdów przez rowerzystę grozi kara 100zł mandatu.

    Ponadto przypominamy, że zabrania się kierowania rowerem będąc pod działaniem alkoholu. Kierowanie rowerem będąc w stanie po użyciu alkoholu tj. gdy wynik badania na zawartość alkoholu wynosi od 0,2 do 0,5 promila jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu do 14 dni albo grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów, natomiast kierowanie rowerem będąc w stanie nietrzeźwości tj. gdy wynik badania na zawartość alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila stanowi przestępstwo, za które grozi kara ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do roku oraz zakaz prowadzenia pojazdów.


Powrót na górę strony