Wiadomości

Przemoc w rodzinie

Data publikacji 01.04.2011

Ofiary przemocy domowej bardzo często wstydzą się poprosić o pomoc, ukrywają swój problem nie przyznając się do niego. Przemoc w rodzinie dotyczy wielu osób i jej ofiary nie muszą zostać same.

PolicjaOfiary przemocy domowej bardzo często wstydzą się poprosić o pomoc, ukrywają swój problem  nie przyznając się do niego. Przemoc w rodzinie dotyczy wielu osób i jej ofiary nie muszą zostać same.

Przemoc domowa polega na dominacji jednego członka rodziny nad pozostałymi. Sprawca działając w sposób zamierzony wykorzystuje przewagę sił naruszając prawa i dobra osobiste jednostki, czym powoduje cierpienie i szkody. Zachowanie takie jest przestępstwem, które reguluje art. 207 Kodeksu Karnego, który brzmi następująco:

„Art. 207. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.”

Są różne rodzaje przemocy: fizyczna – polegająca na naruszaniu nietykalności fizycznej, psychiczna – polegająca na naruszeniu godności osobistej, seksualna – polegająca na naruszeniu intymności, ekonomiczna – polegająca na naruszeniu własności czy zaniedbanie – czyli naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich.
Ofiary przemocy nie muszą w samotności radzić sobie z tym problemem. Nikt nie ma prawa krzywdzić drugiej osoby, zadawać jej bólu albo znęcać się nad nią w jakikolwiek inny sposób. Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przemocą domową zawsze możesz zadzwonić na policję na darmowy numer alarmowy 112/997 lub skontaktować się z dzielnicowym, który zawsze służy radą i pomocą.

Przypominamy, że od 01 stycznia 2011 roku funkcjonuje telefon interwencyjno- informacyjny 0 801 12 00 02 dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, działający w ramach ogólnopolskiego pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”.



Opracowano na podstawie: www.niebieskalinia.info

Powrót na górę strony