Wiadomości

Zmiany w Ustawie o ochronie zwierząt

Data publikacji 17.01.2012

Z dniem 1 stycznia 2012 roku weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące ochrony zwierząt.

Z dniem 1 stycznia 2012 roku weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące ochrony zwierząt.

Zgodnie z ustawą, w przypadku, kiedy właściciel znęca się nad swoim zwierzęciem, zwierzę może być mu czasowo odebrane. Podstawą do odebrania zwierzęcia będzie decyzja burmistrza / wójta właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia. Decyzja ta jest podejmowana z urzędu po uzyskaniu informacji od policji, straży gminnej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
    W przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawienie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela, zagraża jego życiu lub zdrowiu, policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, odbiera właścicielowi zwierzę i zawiadamia o tym burmistrza / wójta celem podjęcia decyzji o odebrania zwierzęcia.
    Nowe regulacje zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie. Długość uwięzi na której trzymane jest zwierzę nie może być krótsza niż 3 metry.
    Ustawa nakłada na wszystkie osoby, które napotkają porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, obowiązek powiadomienia o tym policji lub innych wskazanych w ustawie podmiotów.


Zgodnie ze zmianami wykroczeniem będzie:

  • Wprowadzanie do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach.
  • Prowadzenie targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych.
  • Wprowadzanie do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli (zakaz ten nie dotyczy podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt).
  • Rozmnażanie psów i kotów w celach handlowych (nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów).
  • Puszczanie psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna ( nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście).
  • Nabywanie zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach.
  • Nabywanie psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli (nie dotyczy nabycia psów i kotów od podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt).


Sankcje karne za przestępstwa dotyczące ochrony zwierząt zawarte zostały w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt ( z późniejszymi zmianami).



Powrót na górę strony