Wiadomości

Panują mrozy. Pamiętajmy o bezdomnych

Data publikacji 16.02.2012

Siarczysty mróz, który powoduje wychłodzenie organizmu może być śmiertelny. Szczególną uwagę w tym mroźnym czasie powinniśmy zwracać na osoby nie posiadające dachu nad głową. Nie bądźmy obojętni, nasza szybka reakcja może ...

Siarczysty mróz, który powoduje wychłodzenie organizmu może być śmiertelny. Szczególną uwagę w tym mroźnym czasie powinniśmy zwracać na osoby nie posiadające dachu nad głową. Nie bądźmy obojętni, nasza szybka reakcja może uratować komuś życie.

Niskie temperatury, które przyniosła ze sobą tegoroczna zima, bardzo szybko dały się wszystkim we znaki. Aby być w tym czasie bezpiecznym, musimy pamiętać o prawidłowym korzystaniu z pieców i innych urządzeń grzewczych. Niesprawne i niewłaściwie konserwowane urządzenia mogą stać się przyczyną zatrucia czadem. Pamiętajmy również o naszym bezpieczeństwie wychodząc z domu. Zakładajmy ciepłe ubranie oraz ciepłe nakrycie głowy.

Mroźne dni i noce, szczególnie ciężkie są dla osób, które nie mają własnego dachu nad głową. Osoby bezdomne szukają w okresie zimy najczęściej schronienia na dworcach kolejowych, klatkach schodowych, piwnicach, pustostanach oraz ogródkach działkowych. Wszędzie tam, gdzie mogą się choć trochę ogrzać. Nierzadko osoby takie próbują uzyskać trochę ciepła z podpalania śmieci i innych znalezionych odpadów, co stanowi zagrożenie zarówno dla nich samych jak i osób będących w pobliżu.   
Bardzo niskie temperatury są niestety przyczyną zamarznięć. Statystyki policyjne jasno pokazują, że tylko zeszłej zimy, na terenie całej Polski odnotowano aż 212 zgonów z powodu wychłodzenia.

Nie bądźmy obojętni i pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę, gdyż mogą być wśród nas tacy, który potrzebują tej pomocy a boją się o nią poprosić. Informujmy policję i straż miejską o miejscach przebywania bezdomnych. Szczególnie zwracajmy uwagę na bezdomnych będących pod wpływem alkoholu, gdyż organizm osoby nietrzeźwej wychładza się zdecydowanie szybciej. Dlatego nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na ławkach na dworcach lub też parkach. Tylko szybka reakcja i poinformowanie o tym odpowiednich służb przyczynić się może od uratowania komuś życia.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią w trakcie pełnienia służb zewnętrznych nieustannie kontrolują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Napotkani bezdomni są przez policjantów informowani o możliwości uzyskania pomocy w działających na terenie powiatu placówkach, które mają do zaoferowania ciepły posiłek i nocleg. 

Nakielska policja apeluje do mieszkańców powiatu aby o przypadkach osób bezdomnych wymagających pomocy, informować pod numerami alarmowymi policji: 997, 112 lub numerem alarmowym Straży Miejskiej: 986. Każda taka informacja zostanie przez funkcjonariuszy sprawdzona.

Powrót na górę strony