Wiadomości

Kierowanie ruchem drogowym

Data publikacji 08.11.2014

Podczas nadchodzącego Święta Zmarłych w okolicach cmentarzy służbę pełnić będą policjanci, których jednym z zadań będzie utrzymanie płynności ruchu. W tym celu będą również kierować ruchem drogowym. Ważne, żeby umieć ...

Podczas nadchodzącego Święta Zmarłych w okolicach cmentarzy służbę pełnić będą policjanci, których jednym z zadań będzie utrzymanie płynności ruchu. W tym celu będą również kierować ruchem drogowym. Ważne, żeby odczytać wydawane przez nich sygnały właściwie.

Niestety nie każdy kierowca potrafi odczytywać sygnały wydawane przez policjanta kierującego ruchem. W okresie nadchodzących Świąt umiejętność ta jest o tyle ważna, że wszyscy kierowcy, którzy będą poruszać się po drogach powiatu nakielskiego, w szczególności w okolicach cmentarzy, spotkać będą mogli policjantów kierujących ruchem.
Każdemu kierowcy proponujemy przypomnieć sobie wiadomości nabyte w trakcie kursów nauki jazdy. Proponujemy także zapoznać się z poniższymi ilustracjami oraz opisem do nich. Na zdjęciach zostały zaprezentowane te sygnały, z którymi kierowcy mogą spotkać się najczęściej.
Ważne, aby kierowcy wiedzieli, że w każdym przypadku, kiedy policjant stoi zwrócony przodem lub tyłem do pojazdów to ruch z tych stron jest wstrzymany, tak samo jakby na sygnalizatorze paliło się czerwone światło. Ruch natomiast jest otwarty dla pojazdów do których policjant jest zwrócony bokiem.

Przypominamy, że sygnały wydawane przez policjanta kierującego ruchem ZAWSZE mają pierwszeństwo przez pozostałymi znakami i sygnałami drogowymi.


Jednym z najważniejszych gestów jest uniesiona w górę ręka. To sygnał „uwaga”, świadczący o tym, że za chwilę na skrzyżowaniu coś się zmieni.



Gesty  upewniające uczestników ruchu o utrzymaniu kierunku i przyspieszające przejazd pojazdów. Gesty te dotyczą pojazdów poruszających się przed policjantem






Gesty  upewniające uczestników ruchu o utrzymaniu kierunku i przyspieszające przejazd pojazdów. Gesty te dotyczą pojazdów poruszających się za policjantem





Zatrzymanie pojazdu nadjeżdżającego




Wskazywanie kierunku jazdy




Przywołanie kierowcy do kierującego ruchem




Powrót na górę strony