Debata społeczna o bezpieczeństwie pieszych
O bezpieczeństwie pieszych rozmawiali nakielscy policjanci z uczestnikami debaty społecznej, zorganizowanej w Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle. Udział w debacie wzięli uczniowie oraz grono pedagogiczne.
W miniony piątek (10.06) w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej obył się III Piknik Motoryzacyjny pn.: „Wiedza, bezpieczeństwo, sprawność”. Zorganizowana przez szkołę impreza, była doskonałą okazją do rozważań na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego też, dla uczestników pikniku nakielscy policjanci zorganizowali trzecią już w tej szkole debatę społeczną.
W gronie eksperckim zasiedli Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP Nakło nad Notecią – asp. szt. Dariusz Koniec oraz Kierownik Referatu Ruchu Drogowego z Nakła – asp. Tomasz Wrzalik. Debatę prowadzili: dyrektor szkoły p. Rafał Woźniak oraz sierż. szt. Marcin Górak z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii.
Dyskusję na temat bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym poprzedziła prezentacja multimedialna zaprezentowana przez sierż. szt. Kamila Bylebył z Referatu Ruchu Drogowego. W prezentacji przedstawione zostały obowiązki pieszego, zakazy dotyczące miejsc, gdzie nie może poruszać się pieszy. Omówiono też zasady ruchu pieszych w kolumnach oraz przepisy dotyczące obowiązku korzystania z odblasków.
Sierż. szt. Bylebył przedstawił też statystykę zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, do jakich doszło na terenie powiatu nakielskiego w minionym roku. Na zakończenie prezentacji omówione zostały działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych, jakie policja prowadzi w ramach działalności profilaktycznej.
Po zakończonej prezentacji, pomiędzy uczestnikami debaty wywiązały się dyskusje i pojawiło szereg pytań do prowadzących. Pytano m.in.: o zatrzymywanie praw jazdy pieszym, którzy spowodowali zdarzenie drogowe będąc pod wpływem alkoholu, o pierwszeństwo pieszych znajdujących się w rejonie przejścia dla pieszych, kiedy pieszy nie musi korzystać z przejścia, o sankcje za przejście w miejscach niedozwolonych oraz za brak elementu odblaskowego na odzieży.
Na zakończenie debaty uczestnicy wypełnili ankietę podsumowującą przedsięwzięcie.
Po debacie szkoła zorganizowała III Piknik Motoryzacyjny. Uczestnicy pikniku mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem, jakie w codziennej służbie wykorzystują policjanci ruchu drogowego. Podczas pikniku pracownicy szkoły przeprowadzili różnego rodzaju konkursy. Zakończeniem przedsięwzięcia była parada aut uczestników pikniku. Paradę tą prowadzili i zabezpieczali policjanci z nakielskiego referatu ruchu drogowego.